Светосавска академија у Ослу 2026. – празник знања, заједништва и традиције


У свечаној сали Фриденберг школе у Ослу одржана је свечаност у част првог српског просветитеља, Светог Саве. Чак двеста осамдесет ученика Допунске наставе на српском језику приредило је богат културно-уметнички програм, показујући да српски језик, култура и традиција живе и ван граница отаџбине.

Присутне госте на почетку свечаности поздравила је учитељица Милица Томић, која је поносно истакла да школа из године у годину окупља све већи број ученика. Она је нагласила да је Савиндан прилика да се покаже дух заједништва и вера у знање, те да школа није само место учења, већ простор у коме се обликују млади људи који чувају свој језик, културу и традицију.

Светосавској академији присуствовали су Њена екселенција, амбасадорка Републике Србије у Краљевини Норвешкој, др Јасмина Митровић Марић, први саветник у Амбасади, Исидора Ђорђевић, конзулка Маријана Огњановић, представници Српске православне цркве – високопречасни протојереј-ставрофор Александар Жељковић и високопречасни протојереј Горан Босић, председник Удружења Срба „Српско академско друштво у Норвешкој“ Дејан Миливојевић, директор „Дечјег културног центра Београд“ Драган Марић, као и бројни родитељи ученика и пријатељи школе.

Свечана сала одјекивала је дечјим гласовима, а кроз рецитале, песме и драмске текстове ученици су подсетили на значај лика и дела Светог Саве и указали на важност очувања духовног и културног наслеђа које нам је он оставио. На крају програме госте је традиционалном игром у песмом поздравило културно-уметничко друштво «Рас» из Осла.

Амбасада Републике Србије је даривала поклон књиге за школску библиотеку, што је још један показатељ снажне сарадње у подршке ових институција.

Допунска настава на српском језику у Норвешкој успешно делује већ једанаест година у организацији Министарства просвете Републике Србије. Учитељи посебно истичу да квалитету наставе доприноси изузетна сарадња учитеља и координаторке за наставу у иностранству, Татјане Хот.

Светосавска академија у Ослу још једном је показала да Свети Сава и данас инспирише и подсећа да је знање најчвршћи темељ идентитета, ма где се он градио

Наставница Допунске наставе на српском језику Милица Томић

Нова интернет страна друштва

11. новембра 2021. године званично је објављена нова страна удружења.

Још увек у подложна измени структуре и дизајна, али нови и НАШ! Циљ је доступност информација о удружењу, активностима удружења, дешавањима битним за српску заједницу у Краљевини Норвешкој, актуелностима у матици и све друго што нас занима.

Предавање о пореском систему

28. новембар 2019. године

Пореска служба («Skatteetaten») нам је одржала предавање о пореском систему у Краљевини Норвешкој. Добили смо вредне информације и предавачи су обећали да ће доћи поново са новим предавањем.

Предавање

Представник родитеља деце у обданишту и основној школи – јун 2018.

Још једно у низу предавања која имају за циљ бољу интеграцију српске заједнице у норвешко друштво.

Представници родитеља деце у обданишту и представници родитеља деце у основној школи одржали су предавање на тему сарадње између вртића/школе и породице:
– о актуелним законима,
– о одговорности родитеља и ових институција,
– зашто се родитељи обично обраћају овим институцијама, шта их брине и љути
– конкретни случајеви и решења

ПредавањеПредавање заштитника права пацијената, са преводом на српски језик (новембар 2017.) 

Ово је део нашег пројекта предавања која имају за циљ бољу интеграцију наших сународника у норвешко друштво.

Концерт – Неша Галија у Ослу (октобар 2017)

У посету нам је дошао нико други до Неша Галија

Незаборавно вече и незаборавно дружење са великим и величанственим музичарем. Имао је Неша прилику да одсвира и у Ослу и у Бергену. Мало је рећи да је распаметио публику.

Какава свирка!!!

Биатлон тим Србије у Ослу (2017)

Тим Србије на Светском купу у зимском биатлону се такмичио у Ослу

За оне који мање прате спорт, зимски биатлон се састоји из нордијског скијања и пуцања у мету из вездушне пушке. Ово је груб и најједноставнији опис овог спорта. Нећемо се упуштати у детањнија објашњења, довољно је да знамо да је Норвешка увек међу најбољим репрезентацијама. То је овде питање части и традиције.

Због свега тога, за српски тим је била велика ствар да наступи на текмичењу у Ослу у оквиру светског купа.

Потрудили смо се да скромним спонзорством (у виду смештаја и исхране) подржимо наше представнике. Сигуран сам да многи становници Србије не знају да имамо репрезентацију у овом спорту.

Била нам је част!